Tribuna/Футбол/Блоги/ЄВРО-2024/6 спостережень по першому туру Євро: ноунейми запалюють, бомбардири мовчать, економ-режим топзбірних

Це було цікаво.

Блог — ЄВРО-2024
19 червня, 10:30
20

Перший тур Євро-2024 завершено, всі 24 збірні зіграли по одному матчу. І ми вже отримали поєдинки із драматичними розв'язками, несподіваними розгромами, та й загалом турнір стартував більш-менш бадьоро, подарувавши кілька цікавих інфоприводів.

Ми вирішили виділити 6 цікавих спостережень за підсумками перших 12 матчів Євро-2024. Пишіть у коментарях, що ви додали б – цікаво почитати.

1) Команди не змушують довго чекати на голи

На Євро-2020 ми чекали на дебютний гол 53 хвилини, на Євро-2016 – 57, німці ж не стали з цим затягувати, подарувавши перший забитий м'яч вже на 10-й хвилині, коли Флоріан Вірц забив у ворота шотландців. Інші збірні подивилися на це – та підхопили тренд.

У 10 з 12 матчів стартового туру Євро-2024 перші голи були забиті протягом 30 хвилин після свистка арбітра про початок зустрічі. Італійці та албанці так взагалі постаралися – вже до 16-ї хвилини в їхньому матчі було три забиті м'ячі. Щоправда, цим вони й обмежилися, але все ж таки подарували надію на видовищну перестрілку.

Що цікаво – 14 із 34 голів першого туру було забито у перші півгодини гри. Загалом же розподіл голів поки що такий:

⏱️ 1-30 хв – 14 голів

⏱️ 31-60 хв – 8 голів

⏱️ 61-90+ хв – 12 голів

Ну і поки що ще не було матчів без голів. Це радує.

2) Гравці середини поля – в ударі

Більшість команд, які здобули успішний результат у першому турі, мають дякувати за це гравцям центру поля. Всі і так чудово знають і розуміють, що це ключова ділянка поля, де потрібно мати концентрацію протягом усіх 90 хвилин матчу, проте важко було уявити, що аж стільки опорників, центральних півзахисників та атакувальних півзахисників стануть героями своїх збірних у перших матчах Євро-2024.

Фабіан Руїс несподівано став головним мотором збірної Іспанії, оформивши гол+асист у матчі з хорватами,

Мішель Ебішер зробив те саме, але в матчі Швейцарії та Угорщини, а його партнер Ґраніт Джака грав так, ніби феноменальний сезон у «Баєрі» і не завершувався.

Хтось уже міг списати Крістіана Еріксена після непереконливого сезону за «Манчестер Юнайтед», проте данець показав свій клас у грі зі словенцями – не лише забив, а й намагався допомогти зробити те саме своїм партнерам – на його рахунку аж 7 передач під удар. Найкращий гравець матчу.

Від Ніколо Барелли перед турніром чекали на прояви лідерських якостей та контролю гри збірної Італії в центрі поля – і він показав це у матчі з албанцями, та ще й гол забив.

Джуд Беллінґем став справжнім лідером збірної Англії у матчі проти Сербії. На його рахунку переможний гол, після якого британці почали сушити гру. Але також він мотивував партнерів і загалом виділявся на тлі партнерів, коли команда почала грати на утримання результату.

Про чудовий перформанс Тоні Крооса ми навіть робили окремий пост.

Ми були б раді похвалити Ніколае Станчу після будь-якого іншого матчу, але тут варто визнати, що він дуже добре грав у матчі проти України. Його гол точно увійде у добірку найкращих на цьому турнірі.

Центральний півзахисник збірної Чехії Лукаш Провод у надскладному матчі з португальцями вивів чехів уперед красивим дальнім ударом. Хоча це й не допомогло узяти хоча б одне очко, але чехи були близькими до цього.

Без злагодженої роботи Дуди, Лоботки та Куцки Словаччина навряд чи втримала б переможний рахунок у матчі з Бельгією. Нам треба буде якось проходити це тріо, якщо хочемо грати у плей-оф.

Вітінья був, мабуть, найкращим у складі Португалії в матчі з чехами, хоча у без гольових дій. Але це і не є його прямими обовязками.

Ну і Н'Ґоло Канте. Хлопець повернувся до збірної Франції так, ніби він провів сезон не в Саудівській Аравії, а в АПЛ чи Ла Лізі. Той випадок, коли клас та працездатність змушують ігнорувати чемпіонат, у якому виступає гравець.

Можливо, у другому турі активніше включатимуться вінгери, а в третьому – центрфорварди. Але герої першого – саме ці хлопці.

3) Топові центрфорварди переважно мовчать

Ну і давайте відразу ж поговоримо про центрфорвардів, якщо вже згадали про них. Три роки тому у першому турі Євро ми побачили багато голів у виконанні гравців, від яких звикли їх бачити: Іммобіле, Арнаутович, Роналду тоді забивали по голу, а Лукаку та Шик робили дублі. Зараз же у Ромелу теж два голи у стартовому матчі, але цього разу – обидва скасовані.

Та й інші солідні «дев'ятки» поки що мовчать: Кейн, Мбаппе, Роналду, Довбик та Митрович на п'ятьох забили 197 голів у клубному сезоні, але більшість із них майже не мали моментів у першому турі (крім Кіліана та Кріша).

Менш результативні у сезоні 2023/24, але теж талановиті форварди, як, наприклад, Гойлунд, Шешко та Скамакка, також є надіями своїх команд на цьому турнірі, але й їм поки що не щастить. Хоча перші двоє мали гарні моменти.

Усього ж на рахунку центрфорвардів у першому турі лише 5 голів з 34. Добре виконали свої прямі обов'язки Мората, Мікаутадзе, Фюлькруґ, Веґгорст та Емболо. Причому останні троє – після виходу на заміну.

4) Топзбірні (окрім німців) переходять в економ-режим, якщо ведуть у рахунку

Це цілком нормально, але нейтральним уболівальникам все ж таки хотілося б бачити від зіркових команд високий темп і бажання забивати протягом усього матчу. Поки що таким може похвалитися лише збірна Німеччини, яка, граючи перед рідними вболівальниками, намагалася переконати їх у тому, що цей турнір все ж таки може бути успішним для них.

Збірна Англії має, напевно, найбільш зіркову атаку на Євро-2024, проте після голу у ворота Сербії у першій половині першого тайму команда Саутґейта перейшла в економ-режим, за що вже отримала багато критики. Хоча є думка, що такий підхід допоможе їм.

У подібному стилі діяла і збірна Франції. У них, звичайно, було більше моментів у поєдинку з Австрією, ніж у англійців у битві з сербами, проте було помітно, що фіналісти минулого ЧС віддали ініціативу супернику, намагаючись створювати гостроту за допомогою контратак, які дуже добре та ефективно може розвивати Кіліан Мбаппе. У підсумку – також мінімальна перемога 1:0.

Перемогу збірної Іспанії над хорватами також можна занести до цього розділу. Так, там рахунок більш переконливий, але вже після першого голу «Фурія роха» не намагалася сильно бігти вперед, розраховуючи на те, що вдасться скористатися помилками суперника. Так і сталося, зрештою зробили розгромний рахунок ще в першому таймі. Показово, що вперше з 2008 року Іспанія поступилася супернику за відсотком володіння м'ячем.

Італійці чудово впоралися з неприємною ситуацією, яка сталася вже на першій хвилині матчу з Албанією, забивши у відповідь два голи вже на 16-й хвилині. Що потім? Контроль м'яча зі спробами забити третій – але не дуже активними. А у кінцівці ще й ледь не втратили перемогу.

Хоча загалом – усе ж критикувати за такий підхід не дуже справедливо, адже всі ці команди налаштовані на тривале перебування на турнірі, тому їхнє бажання здобути результат та зберегти сили – цілком обґрунтоване.

5) Ноунейми запалюють

Так, називати їх ноунеймами, можливо, дещо неповажно, але скажіть, чи багато ви чули до цього турніру про гравців, які будуть перераховані нижче?